Lžíce – nezbytný kousek naší kuchyně


Když se podíváme na náš kuchyňský inventář a začneme ho procházet, zjistíme, že mezi všemi těmi hrníčky, talíři, hrnci a pánvemi vždy jedno základní náčiní chybí – lžíce. Ať už se jedná o polévku, kaši, nebo jen o přípravu kávy, lžíce je prostě nezbytností.

Lžíce – nejen na jídlo

Lžíce však není jen nástrojem na jídlo. Využíváme ji také při přípravě jídel. Zvláště když vaříme omáčky, musíme mít po ruce lžíce, abychom mohli ochutit a dodat jídlu ten správný šmrnc. Lžíce se také často používá při míchání nápojů, jako jsou koktejly nebo smoothie.

Různé druhy lžic

Lžice se vyrábí z různých materiálů, jako je dřevo, kov, nebo plast. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Dřevěné lžíce jsou například velmi elegantní a přírodní, ale jsou méně odolné než lžíce kovové. Plastové lžíce jsou velmi praktické a snadno se ukládají, ale jsou méně ekologické než dřevěné nebo kovové.

Existují také různé druhy lžic, jako jsou lžíce na polévku, lžíce na desert, nebo lžíce na kávu. Každý druh lžice má svůj specifický tvar a velikost, aby byla co nejpohodlnější pro dané jídlo nebo nápoj.

Lžíce v historii

Lžíce se používají již tisíce let a máme doklady o tom, že se používaly již v pravěku. V antickém Řecku a Římě byly lžíce používány jen velmi zřídka a pouze pro speciální příležitosti. Během středověku se lžíce stala běžným nástrojem na jídlo, ale byla velmi jednoduchá a nevzhledná. Až v 18. století se začaly vyrábět lžíce, které byly více zdobené a měly složitější tvar.

Závěr

Je tedy jasné, že lžíce je nezbytností v každé kuchyni. Bez ní bychom si s jídlem i přípravou jídla nevěděli rady. Proto bychom měli mít v kuchyni vždy několik lžic různých druhů a materiálů.

Pokud byste si chtěli pořídit nové lžíce, doporučuji se podívat na blahovar.cz, kde najdete širokou nabídku lžic všech druhů a materiálů.