Osvětlení v interiéru bez blackout závěsů: proč hrozí riziko?


Chcete vytvořit líbivý interiér, který plyne z vln světla? Pokud je váš interiér zbaven záclon blackoutu, přestože sídlí v paneláku, může to bez ohledu na výslednou atmosféru přinést sebou zdravotní rizika. Tady jsou hlavní důvody, proč je třeba brát účinky denního a nočního světla vážně.

1. Vaše spaní může být narušeno

Už jste si kdy všimli obrazovek telefonů či počítačů měnících barvy poté, co se noční režim zapne? Ideálně byste měli ve svém domově vytvořit stejnou atmosféru, aby vaše fotopigmenty dokázaly pojmout očekávané odstíny. Bez blackoutu okna mohou vysílat sluneční růžové světlo, které vám může zvýšit obtíže spát či způsobovat přerušovaný spánek.

2. Optické skvrny mohou být důsledky

Stejná energie světla, která může vaše špatné spaní znesnadňovat, může také způsobit optické skvrny nebo lidskou fototozitivitu, která vyvolává alergickou reakci v očích. Reakce mohou být od obtíží s viděním po bolesti, zarudnutí a podráždění zrakových orgánů.

3. Denní světlo může zasahovat do vašeho spánkového cyklu

Nezáleží na tom, jak moc jste se snažili upravit si teplotní režimy v místnosti. Pokud budete dlouhodobě vystaveni dennímu světlu vysýlatému okny schovanými pod blackoutem, může to evokovat alarm štítnou žlázou, který stimuluje hladiny kortizolu a poškozuje spánkový cyklus. Zvyšuje to také riziko pozdního večerního nespavosti a ráno je spánek stále neklidný.

Jak kontrolovat expozici denního a nočního světla?

Abyste se vyhnuli škodlivým následkům danému přes světlo, je důležité učinit pár prospěšných kroků, které pomůžou uvolnit okui dostatečného osvětlení s minimem expozice nebezpečného světla.

  • Umístěte blackout či alespoň stínítka na okna
  • Okna umístěná na severní straně zaručí méně silné expozici světla
  • Videokonference lze provádět v místnosti s
    mírným světlem
  • Pokud je to možné, usínejte v tmě

Světlo může být krásnou věcí, která napomáhá vytvořit pocit pohodlí a radosti, dokud není přehnaná. Je důležité poznat bariéry, které vám pomohou kontrolovat expozici denního a nočního světla, které mohou mít nepříznivé účinky na váš spánek a zdraví, abyste si mohli užívat parádní a vyvážený interiér a zdravý životní styl.